Kur’ân-ı Kerîm ArapçasıKur’ân-ı Kerîm anlaşılmak için indirilmiştir. Her mü’min Kur’ân-ı Kerîm’in mesajını anlamakla sorumludur. Kimileri ailesinden kimileri Türkçe tefsir kitaplarından kimileri de çeşitli âlimlerin sohbetlerinden öğrendikleriyle bu sorumluluğu yerine getirir. Ancak kimileri de vardır ki; onlar bütün bunlara ilave olarak Kur’ân-ı Kerîm’i orijinal dilinden okuyarak anlamak isterler. Kanaatimize göre bu yöntem diğer yöntemlere göre daha meşakkatli ancak mükâfâtı da daha fazla olandır. Böyle hayırlı bir yola çıkmak isteyenler, Arapçanın zor olup olmadığını merak etmektedir. Biz de bu ulvî amaç uğruna ilim öğrenmeye niyet edenlerin meraklarını gidermek ve Arapçanın hiç de korkulacak bir dil olmadığını göstermek amacıyla -talep edenler için- ücretsiz deneme dersi yapmaya karar verdik. Deneme dersimize katıldıktan sonra Arapça öğrenip kutsal kitabımız Kur’ân-ı Kerîm’i orijinal dilinde okumak için sabırsızlanacağınızı düşünüyoruz. Derslerimizin muhtevası hakkında bilgi verecek olursak;

1. Kur’ân-ı Kerîm okumasını bilmeyenler için öncelikle Elif-Ba eğitimimiz olacaktır.

2. Bu aşamayı geçtikten sonra Kur’ân-ı Kerîm okurken uymamız gereken kurallardan oluşan tecvid eğitimi verilecektir. Elif-Ba ve tecvid eğitimi -öğrencinin durumuna bağlı olmakla birlikte- ortalama 3 ders sürmektedir.

3. Yaklaşık 3 ders sonunda Kur’ân-ı Kerîm okumayı öğrendiğimize göre artık anlama kısmına geçebiliriz. Hedefimiz Kur’ân-ı Kerîm’i anlamak olduğu için Kur’ân-ı Kerîm’i anlarken işimize yarayacak konuları işlemekle yetineceğiz. İşimizi zorlaştıran ağır gramer konularını işlemeyecek, hedef odaklı ders prensibimizden taviz vermeyeceğiz.

4. Arapça konusunda belirli bir seviyeye geldiğimizde -öğrencinin isteğine göre- Osmanlıca basit metinleri okuma çalışmaları yapacağız. Kur’ân-ı Kerîm okumayı bilenler yaklaşık 15 dakika içinde Osmanlıca okumayı da öğrenebilirler. 15 dakikalık Osmanlıca eğitiminin ardından çeşitli konularda yazılmış Osmanlıca matbu’ eserleri okumaya başlayacağız.

5. Şu hususu da belirtmek isteriz: Kur’ân-ı Kerîm’i orijinal dilinden okuyup, ayetlere mana vererek Kur’ân-ı Kerim’i tam olarak anlamış sayılmayız. Her kıymetli şeyde olduğu gibi Kur’ân da fedâkarlık ve sabır ister. Arapça eğitiminin yanında hadislerle birlikte mutlaka Peygamber Efendimizin hayatının da okunması Kur’ân-ı Kerîm’i anlama sürecinde bizlere büyük katkı sağlayacaktır. Unutmayalım ki Arapça bilmekle Kur’ân anlaşılsaydı Ebû Cehil Müslüman olurdu. Bizlere düşen ilim yolunda sabredip fedâkarlık yapmaktır. Başarı Allah’tandır.

Hz. Peygamber (SAV) şöyle buyurmuştur:

Kim ilim için yola çıkarsa Allah ona cennete giden yolu kolaylaştırır. Melekler, hoşnutluklarından dolayı ilim talebesine kanatlarını serer. Sudaki balıklara varıncaya kadar yer ve gök ehli âlim kişinin bağışlanması için Allah’a yakarır. Âlimin, ilimsiz bir şekilde ibadet eden kişiye olan üstünlüğü, ayın diğer yıldızlara olan üstünlüğü gibidir. Kuşkusuz âlimler peygamberlerin vârisleridir. Peygamberler miras olarak ne altın ne de gümüş bırakmışlardır; onların bıraktıkları yegâne miras ilimdir. Dolayısıyla kim onu alırsa büyük bir pay almış olur. (Tirmizî, İlim, 19.)

ÖZEL DERS SEÇENEKLERİ:

Derslerimiz, İster Bireysel İster Grup Olarak;
Zoom, Skype, Whatsapp Görüntülü Görüşme vb. Uygulamalar Üzerinden Online Olarak Gerçekleştirilmektedir.
İstanbul İçin Yüz Yüze Özel Ders İmkânımız da Vardır.
Dersler Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak ve Randevu Oluşturmak İçin Bizimle İletişime Geçmenizi Rica Ederiz…